Армуючі матеріали

Армуючі матеріали – це внутрішній скелет штукатурного або шпаклювального шару.

За рахунок своїх властивостей своєї міцності вони вирішують дві основні задачі:

  • Захищають поверхні від утворення тріщин, внаслідок змін температури і вологості, механічних впливів, недотримання технології приготування будівельних складів тощо;
  • Збільшують механічну міцність армованої поверхні (в тому числі ударостійкість)

Добре відомо, що тріщини, які виникають внаслідок перерахованих вище причин, можуть носити локальний і глобальний характер. Локальні тріщини виникають в місцях сполучення різнорідних матеріалів, в місцях різних сполук, в місцях концентрації напруги тощо (наприклад, в місцях примикання дверних і віконних коробок до стін, у місцях примикання стін до стельових панелей тощо). Глобальні тріщини довільний виникають хаотично по всій поверхні стін і стелі і пов’язані з усадкою оздоблювальних матеріалів, з температурними та іншими деформаціями тощо. Для захисту поверхні від тріщин застосовуються армуючі стрічки і армуючі сітки (малярські, штукатурні).

Призначення армуючих стрічок – захистити поверхню від локальних тріщин. В основному, вони застосовуються для захисту від виникнення тріщин на міжпанельних стиках, на місцях примикання стін до стель і на стиках гіпсокартонних листів.

Якісні армуючі стрічки – це стрічки з термоскріплення полотна. Залежно від призначення вони можуть виготовлятися з лавсану щільністю 50 г/м2 (наприклад, добре відома ‘серпянка’) або з поліпропілену щільністю 25 г/м2 (наприклад, ‘рединки’). Останні застосовуються при товщині шару шпаклівки до 1 мм, тобто тільки при фінішній обробці.

Можливі дві технології використання армуючої стрічки при шпатлюванні. Її або втапливают шпателем у свіжий шар шпаклівки, або наклеюють на отшпатлеванную поверхню. В обох випадках після цього обов’язково наносять ще один шар шпаклівки.

Результатом є система: “шпаклівка – стрічка – шпаклівка”. Оскільки якісні стрічки добре пропускають вологу, то після висихання шпаклівки утворюється міцний монолітний армований шар.

Останнім часом все більшої популярності набувають самоклейкі стрічки – стрічки з склосітки з нанесеним клейовим складом. Вони застосовуються, головним чином, для армування стиків листів гіпсокартону та інших листових матеріалів. Технологія застосування такої сітки дуже проста: на стик листів гіпсокартону зверху вниз наклеюється самоклеящаяся серпянка. Потім стик шпатлюєтся. За рахунок сітчастої структури стрічки, шпаклівка проникає в стик і заповнює його, при цьому не виникають пухирі повітря і здуття поверхні.

Попередити появу глобальних тріщин, які виникають на всій площі поверхні, покликані армуючі сітки. Вони застосовуються для збільшення механічної міцності і довговічності поверхні при штукатурці стін, а також при вирівнюванні і шпатлюванні стін і стель.

Армуючі сітки – це або матеріали з базальтовими основами, або сітки, що складаються з стеклонітямі, перевитих спеціальним чином, і просочені спеціальним лугостійким складом. Оскільки будь-яка цементна середовище є агресивною лужним середовищем, термін експлуатації склосіток без просочення не перевищує 2-3 роки.

Залежно від умов експлуатації армуючі сітки поділяються на малярські, штукатурні.

Армуючі штукатурні сітки призначені для армування штукатурних шарів, осередок на цих сітках повинна бути не менше 5х5 мм. Їх слід втапливают (ні в якому разі не наклеювати) в процесі виконання робіт з укривочному шару на глибину приблизно 5 мм. Нахлест полотен повинен становити 10 см. Потім на армовану поверхню необхідно нанести завершальний шар штукатурки або шпаклівки. Таким чином, в результаті армуюча штукатурна сітка повинна розташовуватися в середині штукатурного шару, утворюючи монолітну систему ‘штукатурка – сітка – штукатурка’.

Малярські сітки призначені для армування при шпатлевочних роботах. Так як шпаклівка має мілкодисперсну структуру, то осередки у цих сіток невеликі (2 х 2 мм). Технологія застосування аналогічна описаним вище – з освітою в результаті монолітної системи ‘шпаклівка – сітка – шпаклівка’.

При проектуванні і виробництві робіт з армуючими матеріалами важливо не тільки дотриматися технологію застосування, але і правильно вибрати сам матеріал. Характеристики матеріалів, що застосовуються для різних робіт всередині приміщень, наведені в табл.

Відомо, що правильно підібрати матеріал – це половина всієї справи, друга половина – це знайти якісний матеріал. Основним показником якості армуючих матеріалів є лугостійкість. Показником лугостійкість є різниця показників міцності на розрив (вимірюваний в N / 5 см) у вихідному стані і після витримки в 5% розчині NaOH протягом 28 днів. За європейськими стандартами різниця не повинна перевищувати більше 50%.

Оскільки якість армуючих матеріалів практично неможливо оцінити самостійно, при їх придбанні необхідно орієнтуватися на наступні фактори:

  • Популярність торгової марки чи виробника армуючих матеріалів.
  • Наявність у продавця Сертифікату відповідності Держбуду РФ, Технічного свідоцтва Госстроя РФ, Гігієнічного сертифікату на продукцію, що продається.
  • Наявність на упаковці етикетки із зазначенням виробника і області застосування матеріалу.
  • Паспорт якості або аналогічний документ, що підтверджує, що дана партія випущена у відповідності з нормативною документацією.

Характеристики армуючих сіток:

 Сітка малярська для всіх шпаклювальних робіт всередині приміщенняСітка малярська для фінішних шпаклювальних робіт всередині приміщенняШтукатурна склотканинні для грубої штукатурки стін і стельШтукатурна склотканинні при товщині штукатурного шару до 6 мм або для армування при великих шарах шпаклівки на стінах і стелі
Товщина не менше, мм0,130,130,30,2
Маса на одиницю площі, г/м260±1545±10125+5(-20)60±10
Номінальний розмір ячеек, мм2,5х2,53,3х3,35х55х5
Розривне навантаження Н/5см, не менше (основа / уток)690/390540/2901300/800700/550
Розривне навантаження після 28 днів зберігання в 5%-му розчині NaOH при температурі 18 ... 30 ° C, Н/5см, не менше (основа / уток)295/100270/140650/400350/275

Армуючі матеріали