Шпаклівки

Якість і довговічність остаточної обробки визначається не тільки і не стільки якістю і довговічністю власне обробних матеріалів. Набагато сильніше на це впливає якість основи, на яку укладено фінішне покриття.

Шпаклівки
Зовнішній вигляд поверхні обробленої фінішної шпаклівкою
При цьому добре відомо, що фінішні обробні шари (фарба, шпалери, інші декоративні матеріали) наносяться не безпосередньо на конструктивні матеріали: бетон, штукатурка, блоки, гіпсові плити (ГКЛ, ГВЛ). Безпосередньою основою для фінішних матеріалів є якийсь проміжний шар – шпаклювання.

Основне призначення шпаклювання – усунення дефектів поверхні, її ремонт і вирівнювання, виправлення планіметрії. За допомогою шпаклівки вирішується і ряд інших завдань – створення складних криволінійних поверхонь (куполів, колон, арок, округлених кутів і ін), а також різних архітектурних деталей (тяги, карнизів, ліпних прикрас і ін)

Яку шпаклівку вибрати, і як її правильно застосувати залежить від поставленої задачі. Перш за все шпаклівки ділять на ‘сухі’ і готові до застосування.

Якісна суха шпатлевочная суміш – це складний багатокомпонентний склад, що містить в собі всі необхідні компоненти (в’язке, наповнювач і різні добавки), саме компоненти визначають властивості шпаклівки.

Безпосередньо перед застосуванням суміш зачиняється (розлучається) суворо певною кількістю чистої прохолодної води.

Готові шпаклівки – чудовий матеріал для фінішних робіт. Розчинники, що знаходяться в матеріалі спочатку, після його нанесення на поверхню випаровуються, що призводить до деякої усадці. Це неприємну властивість обмежує застосування готових шпаклівок в тонких фінішних шарах і практично не дозволяє використовувати їх для попередньо вирівнювання і ремонту основи в товстих (більше 5 мм шарах). Справедливості заради варто відзначити, що сьогодні вже існують готові до застосування шпаклівки, здатні наноситься шаром до 15 мм, але, як правило, це дорогі спеціалізовані сполуки, що застосовуються тільки для особливих випадків.

За типом основного сполучного компонента шпаклівки ділять на гіпсові, цементні, полімерні та ін

Найбільш важливою є класифікація шпаклівок за призначенням. Як вибрати шпаклівку для вирішення конкретного завдання? У якому випадку і чому краще використовувати один продукт і не бажано застосовувати інший? Відповіді на ці та інші питання дані нижче.

Умовно, можна виділити чотири основні групи шпаклівок – спеціалізовані, вирівнюючі (або шпаклівки першого шару), фінішні (або шпаклівки другого шару) та універсальні.

Спеціалізовані шпаклівки

це шпаклівки для вирішення певних конкретних завдань. Наприклад, шпаклівка для закладення стиків гіпсових панелей без застосування армуючої стрічки, спеціальна еластична шпаклівка для закладення ‘дихаючих’ тріщин, спеціальна шпаклівка для закладення стиків плит перекриттів ‘рустів’, спеціальна розширюється шпаклівка для термінового ремонту тощо.

Визначити і вибрати таку шпаклівку, як правило, просто. Виробник сам точно вказує, де і як повинен бути використаний даний продукт.

Вирівнюючі шпаклівки (або шпаклівки першого шару)

це найбільш поширений вид шпаклівок. Вони призначені для попереднього вирівнювання поверхні основи. Їх вибір залежить від виду основи, її основних властивостей і характерних особливостей, умов експлуатації. Властивості (характеристики) вирівнюючої шпаклівки є визначальним чинником міцності і довговічності всієї системи, тому що саме вона несе всі експлуатаційні та температури та вологості навантаження.

Вирівнююча шпаклівка першого шару повинна відповідати наступним трьом основним вимогам:

  • мати гарну адгезію до існуючої основи і бути повністю сумісною з нею;
  • легко і надійно заповнювати всі дефекти основи, виправляти планиметрию (геометрію) поверхні;
  • мати потрібну міцність і довговічність поверхні основи.

Для вирівнювальних шпаклівок, особливо в реальних умовах наших будівництв, важливим параметром є можливість їх нанесення шаром змінної товщини (як правило, від 0 мм до 15 і навіть до 25 мм). У тих випадках, коли застосування штукатурки ще не ефективно. При цьому поява видимої усадки, усадочних тріщин, відшарувань і інших дефектів є не припустимо.

Важливо відзначити, що виробники найбільш якісних сучасних вирівнюючих шпаклівок не вимагають додаткового застосування армуючих матеріалів. Характеристики самого продукту повинні гарантувати відсутність тріщин в стандартних умовах і виключати прояв усадки. Застосування армуючих матеріалів необхідно тільки в місцях підвищених конструктивних деформацій або в особливо складних умовах ведення робіт. Ці місця визначаються на стадії проектування або складання Проекту виробництва робіт.

Досить зручним і корисним є застосування матеріалів із більшим або точно нормованим часом життя (час використання приготовленого складу). Для стабільної роботи протягом усього робочого дня, при великих обсягах робіт використовуються матеріали мають час життя від 8 годин до 24 годин. У разі необхідності проведення термінових робіт або робіт в малих обсягах можна використовувати спеціальні матеріали з часом життя від 30 хвилин до 3 годин.

Великі перспективи, в зниженні витрат і прискорення термінів проведення оздоблювальних робіт, дає використання спеціальних вирівнювальних шпаклівок для механізованого нанесення. Це забезпечує вироблення до 400 м2 в зміну. Технологія механізованого нанесення шпаклівок все ще не знайшла широкого застосування в сучасному будівництві, але це справа самого найближчого майбутнього.

Фінішні шпаклівки (або шпаклівки другого шару)

це шпаклівки, призначені для одержання поверхні, повністю готової до нанесення фінішного оздоблювального покриття. Вибір фінішної шпаклівки в основному залежить від комплексу вимог, які пред’являє до неї оздоблювальне покриття.

Основа під фарбування

Основною вимогою при підготовці під фарбування є рівність і гладкість поверхні. Основну увагу слід звертати на розмір зерен наповнювача шпаклівки і на її склад. Чим дрібніше зерно заповнювача, тим більше гладка виходить поверхню. Кращі зразки фінішної шпаклівки, що мають фракцію наповнювача до 100 мікрон, дають ідеально гладку (що не вимагає шліфування), шовковисту, не крейдує поверхню білого кольору і дозволяють усунути дрібні дефекти підстави. До того ж такі шпаклівки дуже пластичні і легкі в нанесенні, мають досить великий час життя, протягом якого пластичність матеріалу при нанесенні не змінюється. Все це забезпечує прекрасну основу для високоякісного забарвлення.

Дуже важливим також є вимога повної сумісності фінішної шпаклівки як з нижнім шаром вирівнюючої шпаклівки, так і з фарбою. Різні фарби достатньо сильно відрізняються один від одного. Вони мають різне значення рН, різну проникаючу і навіть розчинювальну здатність. З-за всього цього на пофарбованій поверхні можуть з’являтися плями від нерівномірної поглинання або навіть розчинення шару шпаклівки фарбою. Значні відмінності в паропроникності шпаклівки і барвистого шару можуть призвести до відшарування фінішного шару від основи (ефект ‘панчохи’). Крім цього окремі фарби можуть мати значні усадочні деформації в процесі висихання, а в разі недостатньої міцності нижчого шару навіть відшаровуватися разом з ним.

Основа під шпалери або аналогічні наклеюються покриття

Вимога до крупності заповнювача тут не так важливо як при фарбуванні. Однак фракція більше 250 мікрон не бажана, а при наклейці тонких шпалер або тканин рекомендується не більше 150 мк. Що стосується вимог рівності і гладкості підстави, то тут вони менш суворі, ніж при підготовці під фарбування. Тому часто при обклеюванні не дуже тонкими матеріалами можна обме тся лише одним першим (вирівнюючим) шаром шпаклівки. Вимога сумісності покриття і основи (за рН, паропроникності, поглинання і т.д.) трансформується у вимогу сумісності основи і клею застосовується для наклейки матеріалів. Чим якісніше і дорожче покриття, тим більш важливим є правильний вибір клею.

Також важливим є вимога до міцності шпаклівки. Справа в тому, що гнучкі фінішні покриття увазі їх повне видалення при подальшому ремонті. І яке буде розчарування споживача, якщо відслужили свій час шпалери, а їхній вік не довгий будуть видалятися разом з нижнім шаром шпаклівки. Це призведе не просто до заміни шпалер, а до нового вирівнюванню поверхні стіни.

Хочеться так само особливо відзначити, що з гнучкими наклеюваними покриттями крім відповідної шпаклівки розумно використовувати спеціальну наповнену грунтовку. Її мета – зміцнити і зробити однорідною (у тому числі за кольором) основу, що дуже важливо при застосуванні тонких, серпанкових покриттів.

Основа під декоративні покриття

При підготовці до декоративної обробки важливим є дотримання вимог, пропонованих виробником декоративного матеріалу. Але завжди потрібно пам’ятати про необхідність відповідності покриття та основи за міцністю, гладкості, рН та паропроникності, а також враховувати вбираність основи і можливість усадочних деформацій покриття.

Універсальні шпаклювання

це шпаклівки, які одночасно є і вирівнюють, і фінішними, і навіть спеціальними. Для не професіоналів зручно, коли одним і тим же матеріалом можна виконати дрібний ремонт поверхні, здійснити попереднє вирівнювання основ різного типу і виконати тонку фінішну підготовку, а також спеціальні види робіт (структурну декоративну обробку, кладку гіпсових блоків та ін).

Зрозуміло, що будь-який універсальний продукт в кожному конкретному випадку поступається спеціалізованому. До того ж дуже небезпечним є просте, нічим не обгрунтоване декларування деякими виробниками матеріалу як універсального, що найчастіше є просто рекламним трюком. Очевидно, що критерієм, що відносить матеріали до категорії універсальних, є не назва його таким, а комплекс сукупних властивостей матеріалу в широкому діапазоні застосування. Тобто характеристики такого матеріалу залишаються досить високими і стабільними в різних умовах застосування. Матеріалів, повною мірою відповідають категорії універсальних, не так багато. Це сучасні, досить складні багатокомпонентні склади. І до того ж не найдешевші. Але вони варті того!

Шпаклівки