Штукатурки

Штукатурки є найближчими родичами шпаклівок. Вони відрізняються за видом і крупності наповнювача. Це визначає і всі інші відмінності, в тому числі в призначенні і в технології ведення робіт. Головна відмінність полягає в тому, що шпаклівка може шліфуватися абразивною шкуркою, а штукатурка – ні.

Дотримуючись технології, штукатурки можна наносити досить товстим шаром. Тому традиційно їх застосовують для усунення значних нерівностей поверхні (наприклад, штукатурка по цегляній кладці) або в якості необхідної конструктивної основи (наприклад, штукатурка по дерев’яних підставах). У результаті можна отримати досить рівну, але шорстку поверхню (ступінь шорсткості визначається розміром зерен наповнювача). З-за шорсткості використання штукатурного шару як безпосередній основи перед фінішною обробкою досить утруднене, а часом неможливо.

Найбільш ефективним є комплексне використання технології штукатурних робіт з подальшим шпатлюванням оштукатуреної поверхні. У цьому випадку одержання ідеально гладкою (при необхідності відшліфованої) і рівній поверхні досягається найбільш простим способом.

Найбільш поширені два види штукатурок – цементні штукатурки та гіпсові штукатурки. З споживчої точки зору, їх основна відмінність – в часі повного висихання. Як правило, для гіпсових штукатурок – це кілька діб (4-7). Цементним ж штукатурок для висихання і повного набору міцності потрібно не менше 24-28 діб.

Зменшити терміни повного висихання штукатурної суміші складно. Використання спеціальних реагентів, прискорювачів схоплювання доцільно застосовувати тільки для спеціальних видів робіт в особливих умовах.

Цементну штукатурку доцільно застосовувати в тому випадку, коли необхідно отримати максимально міцне і довговічне покриття. Термін експлуатації якісної й правильно виконаної цементної штукатурки багато десятиліть навіть в умовах перепадів температури і вологості.

Відзначимо тут, що для тонкого вирівнювання цементної штукатурки, особливо в разі недостатньої кваліфікації штукатурів, дуже ефективним є використання спеціальних цементно-полімерних складів – ровнителями. Це щось середнє між дрібною штукатуркою і великої шпаклівкою. Фракція (розмір заповнювача до 300 мікрон), час повного висихання (18-36 годин) і технологія ведення робіт у таких складів як у шпаклівки (просте нанесення шпателем, не потрібно перетирання), але вони погано або взагалі не шліфуються шкіркою. Такі склади рекомендуються для застосування в підвалах, інших підсобних приміщеннях і для вирівнювання основи перед укладанням плитки. Одним словом, скрізь, де не потрібно ідеально гладкій поверхні і цілком достатньо дрібно зернистою основи з шорсткістю близько 300 мікрон.

Гіпсові штукатурки кращі в тих випадках, коли необхідно виконати роботу в найкоротші терміни, за умови подальшої експлуатації тільки в умовах нормальної вологості і тільки всередині приміщень. Гіпсові системи зараз набули великого поширення і в Росії, і на Заході саме у зв’язку з тим, що вони дозволяють значно скоротити термін виконання робіт.

Відзначимо також, що застосування гіпсових складів дозволяє істотно спростити технологію. Гіпсову штукатурку можна наносити практично в один шар, проти необхідності нанесення цементної штукатурки в три послідовних шару – набризк, укривка і перетирання (тільки така технологія нанесення штукатурки є правильною).

Оскільки штукатурний шар є основою для всіх наступних шарів (шпатлевочного і обробного), саме ‘штукатурні’ проблеми є найбільш частою причиною появи тріщин в обробному шарі. Ці проблеми є наслідком або неякісного штукатурного складу (неправильно підібраний гранулометричний склад наповнювача, перевищений вміст глинистих або органічних включень та ін фактори), або порушення технології. Тут найбільш важливими моментами є недопущення надлишку води при заутворі і технологічне очікування повного висихання штукатурних складів перед нанесенням нівелюючих і фінішних шпаклівок.

Загальні рекомендації при застосуванні штукатурної технології можна звести до наступного:

  • 1. Потрібно точно дотримуватися рецептуру приготування і технологію нанесення штукатурної суміші. При невеликих і середніх обсягах робіт доцільно використовувати готові штукатурні суміші від перевірених виробників.
  • 2. Щоб уникнути ризику, що застосовувана штукатурна суміш або її компоненти виявляться неякісними, рекомендується використовувати спеціальні полімери-модифікатори і (або) армуючі сітки для штукатурки. Полімери – модифікатори – це спеціальні полімерні компоненти, значно поліпшують споживчі властивості будівельних розчинних сумішей і призначені для безпосереднього застосування на будівельному майданчику. Армуючої сітки в даній книзі присвячено наступний розділ.
  • 3. Надзвичайно важливим, як вже зазначалося, є забезпечення повного висихання штукатурки перед нанесенням наступних шарів. Найпростіше і правильне – дати штукатурці відстоятися необхідний час до повного висихання.

Штучне прискорення висихання штукатурки мало ефективно і ненадійно. ‘Сухість’ поверхневого шару штукатурки – удавана і не гарантує її повного і остаточного висихання на всій товщині, а, отже, не тільки не виключає, але навіть в своєму розпорядженні до появи тріщин. Застосування теплових гармат і протягів не забезпечує необхідного ефекту. Єдиний більш-менш прийнятний спосіб для прискорення висихання оштукатурених поверхонь – це глибинний прогрів спеціальними інфрачервоними обігрівачами. Але навіть таке, дуже дороге рішення не принесе значного прискорення. А при виконанні високоякісної фінішної обробки будь-яке штучне прискорення взагалі не бажано. Досить поява всього декількох тріщин, щоб звести всі докладені зусилля до нуля.

Єдино правильне рішення, щоб прискорити технологічний процес, – це застосування гіпсової штукатурки. Не забуваючи при цьому, що вона застосовується лише в сухих приміщеннях, при внутрішніх роботах. Важливо пам’ятати також, що крім простої, внутрішньої вологості приміщення не можна допустити утворення вологості всередині стіни внаслідок недостатності її термічного опору (так званої точки роси). Так, наприклад, застосування гіпсової штукатурки всередині заміського будинку для непостійного проживання зі стінами завтовшки в дві цеглини – не прийнятно. Саме тому в кожному конкретному випадку при застосуванні гіпсової штукатурки необхідно враховувати всі фактори і наслідки, які можуть призвести до небажаного кінцевого результату.

На закінчення можна відзначити, що вже існують гіпсові штукатурки мають малий термін повного висихання і не бояться перепадів вологості і температури. Їх допустимо використовувати навіть для обробки фасадів. Але це складні багатокомпонентні і дуже дорогі склади.

Штукатурки