Структура ламінованого покриття

Так що ж являє собою це сучасне підлогове покриття, що має таке трохи дивну назву – ламінована підлога?

Дане покриття виходить унаслідок виробничого процесу, при якому різні матеріали під високим тиском спресовуються один з одним, утворюючи новий матеріал. Існує кілька різних технологій виробництва ламінованих підлогових покриттів. Матеріали, застосовувані для їх виготовлення, можуть також відрізнятися у різних виробників. Але незмінним залишається присутність чотирьох основних шарів (див. рис. 1), з яких складається панель ламінованого покриття (зовні дуже нагадує паркетну дошку).

Структура ламінованого покриття
Малюнок 1. Структура ламінованої панелі підлогового покриття: 1. несуча основа (плита), 2. декоративний шар; 3. захисний шар, 4. стабілізуючий (протіводеформа-ційний) шар; 5. додатковий звукоізоляційний шар

Структура ламінованої панелі підлогового покриття виглядає наступним чином – це, перш за все, несуча основа (плита), зверху якої знаходиться декоративний шар з різними малюнками, який у свою чергу захищений від зовнішніх впливів захисним шаром. Знизу основа покривається так званим стабілізуючим (протидеформаційний) шаром. Між декором і панеллю можуть бути присутніми також додаткові шари.

Загальна товщина панелі може бути від 6,2 до 13,0 мм.

Розглянемо докладніше вищеперелічені основні шари ламінованої панелі.

Захисний шар (overlay) виконує важливу функцію захисту декоративного шару від зовнішніх впливів. Саме цій шар забезпечує зносостійкість ламінованої підлоги, а також світло-і термостійкість. Виконується захисний шар в основному з меламінових смол з різними добавками (наприклад, з матеріалом корунд, який є другим по міцності після алмазу).

Для поліпшення захисних властивостей верхнє покриття ламінованої панелі може також включати в себе прозорий кристалічний шар симетрично орієнтованих часток діоксиду алюмінію.

Декоративний шар являє собою паперову основу, просочену смолою меламіну з нанесеним малюнком, що імітує натуральні структури дерева або каменя. Декоративний шар стійкий до ультрафіолетових випромінювань.

Структура ламінованого покриття
Малюнок 2. У структуру ламінованої панелі може вводитися додатковий шар (*), розташований між основною плитою (3) і декоративним шаром (2), захисний шар, стабілізуючий шар

В якості додаткового шару може бути застосований підсилювач покриття (декілька шарів крафт-паперу, шар полімеру), який вводиться між декоративним шаром і основою як армуючого шару з метою підвищення твердості поверхневого шару основи і тим самим збільшує ударостійкість ламінованого покриття для підлоги (малюнок 2). Цей шар також додає додаткову жорсткість крайках панелі.

Загальна товщина цих шарів може складати від 0,2 до 0,9 мм.

В якості основи застосовують в основному деревно-волокнисті, а також (але значно рідше) деревно-стружкові плити. Деревно-волокнисті плити (ДВП) виготовляють методом гарячого пресування рівномірно розмолотої деревної маси, просоченої синтетичними смолами, з включенням в масу деяких добавок (синтетичних смол, антисептиків, парафіну, каніфоль і т.д.). Деревно-стружкові плити (ДСП) виготовляють методом гарячого плоского пресування деревних частинок (стружок), змішаних з речовиною, головним чином – синтетичними смолами.

Деревно-волокнисті плити можуть використовуватися різній щільності, причому, тому що мова йде про продукцію західного виробництва, застосовується аналог російської ДВП – HDF або MDF.
HDF (High Density Fibreboard) – це плита високої щільності (вище 850 кг/м3);
MDF (Middle Density Fibreboard) – середньої щільності (650-850 кг/м3).

Щільність основи значно впливає на технічні характеристики ламінованого покриття для підлоги. Чим вище щільність, тим вище механічна міцність ламінованої панелі (зокрема міцність на злам, ударостійкість, стійкість до тиску й тривалих навантажень) і вище вологостійкість.

Товщина основи – від 6,2 до 10 мм.

Стабілізуючий шар (завтовшки від 0,1 до 0,8 мм) у конструкції ламінованої панелі виконує функцію протидії (протівонатяженія), стабілізує роботу покриття, пристосовуючи його до змін клімату в приміщенні (до зміни вологості і температури). Являє собою просочену смолою меламіну або парафінований папір.

У структуру ламінованої панелі може бути також включений додатковий звукоізоляційний шар, закріплений на зворотному боці панелі (див. мал. 1.5).

Структура ламінованого покриття