Технічні характеристики ламінованих підлогових покриттів

Для вибору якісного – і що надзвичайно важливо відповідає умовам експлуатації конкретного приміщення ламінованого покриття – необхідно орієнтуватися і правильно ‘читати’ ті технічні характеристики, які наводяться в рекламних буклетах і технічних описах матеріалу.

Технічні характеристики ламінованих підлогових покриттів
Ламіновані підлогові покриття володіють прекрасними можливостями по дизайну

Перш за все, необхідно звернути увагу на клас використання даного ламінованого покриття. Відповідно до норм EN 685 все підлогові ламіновані покриття проходять ряд випробувань (18 тестів): на абразивну стійкість, стійкість до палаючої сигарети, опір удару, світлостійкість, на вміст формальдегідів, і т.д. Після проведення кожного тесту покриттю привласнюється певний клас, і за найменшим показником визначається клас усього ламінованого покриття. Класи використання ламінованих покриттів наведені в таблиці. При цьому необхідно розуміти, що навіть якщо покриття по сукупності всіх тестів і віднесено до класу 23, ряд показників у нього може бути і вище.

Декларований виробником гарантійний термін на кожен тип ламінованих підлог відноситься до певного типу приміщення, в якому ці підлоги експлуатуватимуться (див. таблицю). Тому необхідно строго слідувати розпорядженням виробника (по області застосування того чи іншого типу ламінованого покриття для підлоги). У різних виробників різний гарантійний термін (від 5 до 15 років), тому на цей показник слід звертати увагу при виборі ламінованих підлог.

Для вибору ламінованого покриття необхідно також знати клас його використання (таблиця). При цьому слід мати на увазі, що, як ми вже говорили вище, усередині однієї групи показники по різних тестів можуть значно відрізнятися. Тому для більш точного підбору покриття необхідно сформулювати особливі вимоги, які пред’являються до нього типом експлуатації конкретного приміщення, а також звернути увагу на окремі характеристики.

Найбільш важливою для споживача є зносостійкість поверхневого шару до стирання. Часто цей показник виробники виносять окремим рядком. Зносостійкість покриття визначається за допомогою Табер-тесту (Tabertest) і виражається в кількості оборотів, які повинен здійснити шліфувальний круг з абразивним папером до появи перших ознак пошкодження покриття. Цей показник називається IP (Initial Phase). У залежності від кількості оборотів, яке витримало покриття, йому присвоюється клас зносостійкості: AC1, AC 2, AC 3, AC 4 або AC 5 (відповідно до EN 13329). Звертаємо Вашу увагу, що дана норма EN діє з 1 січня 1999

До неї діяла норма EN 438, за якою зносостійкість покриття вимірювалася трьома показниками: IP (про який йшла мова вище), FT (Final Phase) – характеризує втрату покриттям приблизно 90% своїх властивостей – і середнім показником AT (Average Taber) = (IP + FT) / 2. Існували класи: W1, W2, W3, W4, W5.

Показники (кількість оборотів) за нормою EN 438 до цих пір часто наводяться в рекламних буклетах. Але необхідно знати, що показники по нормі EN 438 і нормі EN 13329 не можна порівнювати, тому що в новій нормі змінилася сама методика вимірювання (абразивний папір тепер змінюється не через 500 оборотів, як було раніше, а через 200, відповідно і знос верхнього шару відбувається швидше).

Нагадаємо ще раз, що за чинним європейським нормам в технічній документації на ламіновані підлоги повинні вказуватися не обороти по Табер-тесту, а класи зносостійкості до стирання поверхневого шару.

Загальні відомості про класи використання ламінованих підлогових покриттів

 Рівень навантаження при використанніОбласть застосування Коефіцієнт стирання Клас стирання по EN 13329 (EN 438-2)Опір удару
Житлові приміщення
ЛегкийСпальня, кабінет>= 2000>= 900 АС 1 (W1) IC1
СереднійВітальня, дитяча тощо>= 4000>= 1800АС 2 (W2) IC1
ВисокийПередпокій, кухня>= 6000 >= 2500АСЗ (W3) IC1
Офісні приміщення
ЛегкийКонференц-зал>= 6000 >= 2500 АСЗ (W3) IC1
СереднійКласні кімнати, офіс, приймальня, бутік>= 10000 >= 4000 АС 4 (W4) IC2
ВисокийМагазин, спортзал, бар, кафетерій>= 15000>= 6500 АС 5 (W5)IC3

Панелі можуть також бути захищені від проникнення вологи і можливих деформацій в області крайок. Для цього проводиться гідрофобізація крайок, тобто обробка спеціальними просоченнями паза і гребеня. Цей захід є обов’язковим для панелей, які монтуються беськлєєвим способом (див. нижче).

При необхідності влаштування підлоги з підігрівом потрібно звернути увагу на піктограму ‘Відповідність вимогам внутрипідложні опалення’ і виконати спеціальні вимоги по укладанню.

Дуже часто в рекламних буклетах можна побачити поряд з назвою матеріалу позначення – E1. Мова в даному випадку йде про класифікацію та контролі деревних плит щодо виділення формальдегіду. E1 – це група матеріалів, у яких виділення формальдегідів не перевищує 0,12 мг / м 3.

Світлостійкість ламінованих покриттів визначається згідно з нормою EN 20105 (Blue Wool Standard) і зазвичай складає не менше 6 (за шкалою з 8 позицій).

Технічні характеристики ламінованих підлогових покриттів